Na co si dát pozor při jeho výběru a co na něm oceníte? Ať už měníte starý kotel za nový či jste právě dostavěli dům a zvažujete koupi plynového kotle, pojďme si něco málo k plynovým kotlům společně říct.
Plynový kotel samozřejmě (jak již napovídá název) spaluje zemní plyn nebo propan-butan. Pomocí spalování je ohřívána teplonosná látka, jíž bývá buď voda nebo nemrznoucí kapalina, která je poté distribuována do otopné soustavy. Tím pádem je hnáno do ostatních částí domu také teplo.
Díky palivu patří plynové kotle mezi ekologické způsoby vytápění, a nejen to. Přední příčky zaujímají také v oblasti výhřevnosti. Plynový kotel si samozřejmě nastavíte dle svého, tudíž lze jejich funkci zcela optimalizovat.
Plynový kotel můžete buď připevnit na zeď (závěsný plynový kotel) nebo jej postavit klasicky na zem (stacionární) jako jiné kotle. V tomto případě se budete rozhodovat pravděpodobně podle místa, kam můžete kotel umístit. Pokud máte na kotel samostatnou místnost a neřešíte využití prostoru, pak si můžete bez většího rozmýšlení pořídit kotel stacionární. Závěsné kotle bývají naopak menších rozměrů a snadno je tak umístíte do koupelny, do spíže či kumbálu.
Během spalování plynu vzniká určité množství vodní páry, což může a nemusí být další zdroj energie – záleží na využití. Klasický plynový kotel odvádí páru společně se spalinami komínem rovnou ven z domu. Kondenzační kotel však umí teplo z vodní páry využít a zužitkovat – tím pádem je vytápění efektivnější.