Rozhodujete se nad koupí kotle na tuhá paliva a rádi byste znali nejen jejich typy, ale také některé výhody či nevýhody?
V tomto případě kotel spaluje celou dávku pevného paliva, a to najednou. Prohořívací kotle mají tu nevýhodu, že u nich není možné řídit rychlost hoření a optimalizovat vytápění dle svých požadavků. Kotle tohoto typu mají účinnost zhruba 70 % a spadají do 1. či 2. emisní třídy. Pokud tento typ kotle používáte, měli byste neprodleně vyřešit jeho včasnou výměnu, neboť bude od 1. září 2024 jejich provoz zcela zakázán, a to pod tučnou pokutou.
Ty jsou již zcela hudbou minulosti a v současné době je na trhu nenajdete. Bývaly o něco účinnější než prohořívací kotle, ale stále je potřeba palivo doplňovat manuálně. V případě odhořívacího kotle však nehoří všechno palivo najednou, ale dostává se k hořákům postupně, tudíž bylo v tomto ohledu možné kotel do jisté míry regulovat.
Kotle na tuhá paliva, kde se palivo nejprve vysušuje, a díky tomu vzniká hořlavý plyn spalovaný v oddělené části kotle. Zplyňovací kotel má také ventilátor a ten napomáhá regulovat přívod vzduchu, čímž pádem i samotné hoření. Díky zplyňovací technologie dosahují kotle 75 – 90% účinnosti. Moderní, efektivní, snadné na ovládání.
Tip: Zvažte pořízení expanzní nádoby a snižte náklady na vytápění opravdu na minimální možnou částku.